






Net price
€359
Herend porcelain Chocolate Cup with Saucer – Herend, Sevres Roses – SPROG design.
You will receive the following:
1 pc – Chocolate Cup, octagonal – 0.18 Liter (6 OZ) 4306-2-00 SPROG
1 pc – Saucer, octagonal – diam 14 cm (5,5″D) 4306-1-00 SPROG
Total: 2 pieces of Herend porcelain items
The Sevres Roses-SPROG pattern is a rich, gilded traditional design from the late 1800s.
This SPROG pattern represents the European aristocracy.
| Weight | 0,22 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 8 cm (3.25"H) |
| Volume | 0.18 Liter (6 OZ) |
| Diameter | 14 cm (5.5") |
| Code | SPROG |
| Color | Gold, Pink |
| Pattern | Sevres Roses |
| Style | Classic, Flower |