
















Net price
€279
Herend porcelain Tea Cup with Saucer – Herend, Sevres Roses – SPROG pattern.
You will receive the following porcelain items:
1 pc – Teacup – 0,18 Liter (6 OZ) 20724-2-00 SPROG
1 pc – Saucer – diam 14 cm (5.5″D) 20724-1-00 SPROG
Total: 2 pieces of Herend fine china items
This pattern is richly gilded, with small pink roses.
Sevres Roses is a classic European Luxury design.
Sevres Roses-SPROG pattern is available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,22 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 5 cm (2"H) |
| Volume | 0.18 Liter (6 OZ) |
| Diameter | 14 cm (5.5") |
| Color | Gold, Pink, Purple |
| Pattern | Sevres Roses |
| Code | SPROG |
| Style | Classic, Flower |