Net price
€99
Herend fine china Dinner Plate – Herend, Chinese Bouquet Raspberry / Apponyi Purple – AP design.
1 pc – Dinner Plate – diam 26 cm (10.25″D) 1524-0-00 AP – Purple
The Apponyi design, also known as the Chinese Bouquet pattern.
Herend Apponyi Purple design is a classic Apponyi pattern.
Chinese Bouquet Raspberry / Apponyi Purple-AP design is also available in Tea, Coffee, Espresso Sets, and Dinner Services.
| Weight | 0,5 kg |
|---|---|
| Width | 26 cm (10.25"W) |
| Length | 26 cm (10.25"L) |
| Height | 2 cm (0.75"H) |
| Diameter | 26 cm (10.25") |
| Color | Pink |
| Pattern | Apponyi, Chinese Bouquet |
| Code | AP |
| Style | Classic, Flower |