Net price
€119
Herend fine china Service / Serving Plate – Herend, Chinese Bouquet Rust / Apponyi Orange – AOG design.
1 pc – Serving Plate – diam 28 cm (11″D) 1527-0-00 AOG – Orange
The Serving Plate is painted on Herend Rocaille/Shell porcelain.
The classic Apponyi pattern is also known as the Chinese Bouquet.
Chinese Bouquet / Apponyi Orange pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso Sets, and Dinner Services.
| Weight | 0,73 kg |
|---|---|
| Width | 28 cm (11"W) |
| Length | 28 cm (11"L) |
| Height | 3 cm (1.25"H) |
| Diameter | 28 cm (11") |
| Code | AOG |
| Color | Gold, Orange |
| Pattern | Apponyi, Chinese Bouquet |
| Style | Classic, Flower |