Net price
€489
Herend fine china Teapot with Rose Knob – Herend, Sèvres Roses – SPROG pattern.
1 pc – Large Teapot – 1.2 Liter (40 OZ) 20604-0-09 SPROG
Luxury and classic design.
Herend SPROG Tea Pot painted with small roses and richly gilded.
Sevres Roses – SPROG pattern is available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,58 kg |
|---|---|
| Width | 14.5 cm (5.75"W) |
| Length | 24 cm (9.5"L) |
| Height | 14 cm (5.5"H) |
| Volume | 1.2 Liter (41 OZ) |
| Diameter | 14.5 cm (5.75") |
| Color | Gold, Pink, Purple |
| Pattern | Sevres Roses |
| Code | SPROG |
| Style | Flower |