Net price
€439
Herend fine china Teapot with Butterfly Knob – Herend, Mediterranean Garden – JM pattern.
1 pc – Teapot, medium – 0.8 Liter (27 OZ) 20606-0-17 JM – Purple
The Teapot is painted with a Mediterranean Garden pattern in Purple. The Mediterranean Garden – JM pattern is available in Tea, Espresso, Coffee, and Dinner Sets.
| Weight | 0,37 kg |
|---|---|
| Width | 12.5 cm (5"W) |
| Length | 20.5 cm (8"L) |
| Height | 13 cm (5"H) |
| Volume | 0.8 Liter (27 OZ) |
| Diameter | 12.5 cm (5") |
| Code | JM |
| Color | Purple |
| Pattern | Mediterranean Garden |
| Style | Bird, Classic, Flower |