Net price
€69
Herend porcelain Dessert Plate – Herend, Chinese Bouquet Raspberry / Apponyi Purple – AP design.
1 pc – Dessert Plate, medium – diam 19 cm (7.5″D) 517-0-00 AP – Raspberry / Purple
Apponyi Purple – AP pattern, also known as the Chinese Bouquet design. The Apponyi pattern comes in several different colors.
Apponyi Purple pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,24 kg |
|---|---|
| Width | 19 cm (7.5"W) |
| Length | 19 cm (7.5"L) |
| Height | 2 cm (0.75"H) |
| Diameter | 19 cm (7.5") |
| Color | Pink, Purple, Raspberry |
| Pattern | Apponyi, Chinese Bouquet |
| Code | AP |
| Style | Classic, Flower |