Net price
€314
Herend porcelain Coffee Cup with Saucer – Herend, Rothschild Bird Blue Fish Scale – RO-ETB pattern.
You will receive the following:
1 pc – Coffee Cup / Espresso Cup – 0.15 liter (5 OZ) 707-2-00 RO-ETB
1 pc – Saucer – diam 14 cm (5.5″D) 707-1-00 RO-ETB
Total: 2 pieces of Herend fine china items
Luxury Herend design.
This pattern features the famous Rothschild Bird design with Blue Fish Scale. It is available with 12 different Couple of Birds motifs.
The Rothschild Bird with Blue Fish Scale pattern is available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 7 cm (2.75"H) |
| Volume | 0.15 Liter (5 OZ) |
| Diameter | 14.0 cm (5.5") |
| Code | RO-ETB |
| Color | Blue, Multicolor |
| Pattern | Rothschild Bird |
| Style | Bird, Classic, Fish scale |