






Net price
€274
Herend porcelain Tea Cup with Saucer – Herend, Chinese Bouquet Rust / Apponyi Orange Fish Scale – AOG-ETH pattern.
You will receive the following:
1 pc – Tea Cup – 0,18 Liter (6 OZ) 724-2-00 AOG-ETH – Orange
1 pc – Saucer – diam 14 cm (5.5″D) 724-1-00 AOG-ETH – Orange
Total: 2 pieces of Herend fine china items
The classic Apponyi Orange pattern is also known as the Chinese Bouquet.
Tea, Coffee, Espresso Sets, and Dinner Services are available.
Herend Apponyi Orange decor painted with orange fish scales.
| Weight | 0,22 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 5 cm (2"H) |
| Volume | 0.18 Liter (6 OZ) |
| Diameter | 14 cm (5.5") |
| Color | Orange |
| Pattern | Apponyi, Chinese Bouquet, Fish Scale |
| Code | AOG |
| Style | Classic, Flower |