Net price
€114
Herend porcelain Tea Cup with Saucer – Herend, Chinese Bouquet Black / Apponyi Black – ANG design.
It contains the following fine china items:
1 pc – Tea Cup – 0,18 Liter (6 OZ) 724-2-00 ANG – Black
1 pc – Saucer – diam 14 cm (5.5″D) 724-1-00 ANG – Black
Total: 2 pieces of Herend fine china items
Apponyi Black-ANG pattern, also known as the Chinese Bouquet design.
This Teacup can be ordered in many Herend designs.
Chinese Bouquet / Apponyi Black-ANG pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso Sets, and Dinner Services.
| Weight | 0,24 kg |
|---|---|
| Width | 12 cm (4.75"W) |
| Length | 12 cm (4.75"L) |
| Height | 6 cm (2.25"H) |
| Volume | 0.18 Liter (6 OZ) |
| Diameter | 14.0 cm (5.5") |
| Code | ANG |
| Color | Black |
| Pattern | Apponyi, Chinese Bouquet |
| Style | Classic, Flower |