Net price
€278
Herend porcelain Tea / Coffee Cup for Two Persons in Gift Box – Herend, Chinese Bouquet / Apponyi Turquoise with Platinum – ATQ3-PT design.
You will receive the following:
2 pc – Tea / Coffee Cup – 0,2 Liter (6 OZ) 730-2-00 ATQ3-PT
2 pc – Saucer – diam 14 cm (5.5″D) 706-1-00 ASTQ3PT-CH
1 pc – Gift Box: 35 cm x 17 cm x 12 cm (13.75″L x 6.75″W x 4.75″H)
Total: Four pieces of Herend fine china items + 1 pc Gift Box
This Herend Cup has a universal form suitable for Tea and Coffee.
Chinese Bouquet Turquoise design is available in Tea, Coffee, Espresso Sets, and Dinner Services.
| Weight | 1,2 kg |
|---|---|
| Width | 17 cm (6.75"W) |
| Length | 35 cm (13.75"L) |
| Height | 12 cm (4.75"H) |
| Volume | 0.2 Liter (7 OZ) |
| Diameter | 14.0 cm (5.5") |
| Color | Platinum, Turquoise |
| For Person | for 2 Persons / for 2 People |
| Pattern | Apponyi, Chinese Bouquet |
| Code | ATQ3-PT |
| Style | Flower, Modern |