Net price
€169
Herend porcelain Tea / Coffee Cup with Saucer – Herend, Rothschild Bird – RO design.
You will receive the following:
1 pc – Tea / Coffee Cup – 0,2 Liter (6 OZ) 730-2-00 RO
1 pc – Saucer – diam 14.5 cm (5.75″D) 706-1-00 RO
Total: 2 pieces of Herend fine china items
The Rothschild pattern is one of the most famous classic Herend patterns. The Rothschilds were a prominent noble family that used the Rothschild pattern in the 19th century.
Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets are available with the Rothschild Bird pattern. The Rothschild pattern is also available in the famous, different colors, fish-scale finish on the edges.
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Width | 14.5 cm (5.75"W) |
| Length | 14.5 cm (5.75"L) |
| Height | 6.5 cm (2.5"H) |
| Volume | 0.2 Liter (7 OZ) |
| Diameter | 14.5 cm (5.75") |
| Code | RO |
| Color | Naturalistic |
| Pattern | Rothschild Bird |
| Style | Bird, Classic |
€1341