Net price
€189
Herend porcelain Tea / Coffee Cup – Herend, Queen Victoria Green – VBOV design.
You will receive the following:
1 pc – Tea Cup – 0,2 Liter (6 OZ) 730-2-00 VBOV – Green
1 pc – Saucer – diam 14.5 cm (5.75″D) 706-1-00 VBOV – Green
Total: 2 pieces of Herend fine china items
The most famous classic Herend pattern since 1851. Queen Victoria’s design features peony flowers and butterflies.
Queen Victoria Green-VBOV patterns are available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 6 cm (2.25"H) |
| Volume | 0.2 Liter (7 OZ) |
| Diameter | 14.0 cm (5.5") |
| Code | VBOV |
| Color | Green |
| Pattern | Queen Victoria VBO |
| Style | Butterfly, Classic, Flower |