Net price
€399
Herend porcelain Tea / Coffee Cup with Saucer – Herend, Old Queen VICTORIA design.
You will receive the following:
1 pc – Tea Cup – 0,2 Liter (6 OZ) 730-2-00 VICTORIA
1 pc – Saucer – diam 14.5 cm (5.75″D) 706-1-00 VICTORIA
Total: Two pieces of Herend fine china items
This Herend Cup is a universal form suitable for both Tea and Coffee.
Old Queen VICTORIA’s design features large, colorful peony flowers and butterflies.
The old Queen VICTORIA pattern is available in Tea, Coffee, Espresso Sets, and Dinner Services.
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 6 cm (2.25"H) |
| Volume | 0.2 Liter (7 OZ) |
| Diameter | 14.0 cm (5.5") |
| Code | Victoria |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Old Queen VICTORIA |
| Style | Butterfly, Classic, Flower |