Net price
€144
Herend fine china Serving Plate / Charger – Herend, Vienna / Viennese Rose – VRH pattern.
1 pc – Serving Plate – diam 28.5 cm (11.25″D) 527-0-00 VRH – Green
The Serving Plate is also known as a Charger Plate.
Herend Serving Plate is painted on Herend Osier/Basket porcelain.
The Vienna / Viennese Rose-VRH pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,75 kg |
|---|---|
| Width | 28.5 cm (11.25"W) |
| Length | 28.5 cm (11.25"L) |
| Height | 2.5 cm (1"H) |
| Diameter | 28.5 cm (11.25") |
| Color | Green, Pink |
| Pattern | Vienna Rose, Viennese Rose |
| Code | VRH |
| Style | Classic, Flower |