Net price
€229
Herend porcelain Tea / Coffee Cup with Saucer – Herend, Indian Basket Multicolor – FD pattern.
You will receive the following:
1 pc – Tea Cup – 0.2 Liter (6 OZ) 730-2-00 FD – Multicolor
1 pc – Saucer – diam 14 cm (5.5″D) 706-1-00 FD – Multicolor
Total: 2 pieces of Herend porcelain items
This Herend Cup is a universal form that is suitable for both Tea and Coffee. This pattern is painted with the famous Indian Basket Multicolor.
The Indian Basket Multicolor design is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 6 cm (2.25"H) |
| Volume | 0.2 Liter (7 OZ) |
| Diameter | 14.0 cm (5.5") |
| Color | Gold, Multicolor |
| Pattern | Indian Basket |
| Code | FD |
| Style | Flower |