Net price
€409
Herend fine china Sugar Basin with Mandarin Knob – Herend, Oriental Showmen Black – FODON design.
The Oriental Showmen Black design is painted in Chinoiserie and Oriental Styles.
Sugar Basin is also available in larger sizes.
The Oriental Showmen Black-FODON pattern is available in Tea, Espresso, and Coffee Sets.
| Weight | 0,13 kg |
|---|---|
| Width | 9 cm (3.5"W) |
| Length | 9.5 cm (3.75"L) |
| Height | 8 cm (3.25"H) |
| Volume | 0.09 Liter (3 OZ) |
| Code | FODON |
| Color | Black, Gold |
| Pattern | Asian Garden, Oriental Showmen |
| Style | Classic, Oriental |