Net price
€139
Herend porcelain Soup / Pasta Plate – Herend, Rothschild Bird – RO design.
1 pc – Rim Soup Plate, large – 0.7 Liter (23 OZ) 503-0-00 RO #8 – Naturalistic
The Soup Plate is painted on a Rocaille /Shell-shaped porcelain form.
It is a famous classic Herend pattern.
Herend, Rothschild Bird – RO pattern is available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,46 kg |
|---|---|
| Width | 24.5 cm (9.75"W) |
| Length | 24.5 cm (9.75"L) |
| Height | 4.5 cm (1.75"H) |
| Volume | 0.7 Liter (24 OZ) |
| Diameter | 24.5 cm (9.75") |
| Code | RO |
| Color | Multicolor, Naturalistic |
| Pattern | Rothschild Bird |
| Style | Bird, Classic |