Net price
€229
Herend porcelain Tea Cup with Saucer – Herend, Indian Basket Yellow – FJ pattern.
You will receive the following:
1 pc – Tea Cup – 0,18 Liter (6 OZ) 724-2-00 FJ – Yellow
1 pc – Saucer – diam 14 cm (5.5″D) 724-1-00 FJ – Yellow
Total: 2 pieces of Herend fine china items
It is available in 10 colors: green, purple, orange, blue, yellow, lilac, maroon, turquoise, grey, and multicolor.
The Indian Basket Green design is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,22 kg |
|---|---|
| Width | 14 cm (5.5"W) |
| Length | 14 cm (5.5"L) |
| Height | 5 cm (2"H) |
| Volume | 0.18 Liter (6 OZ) |
| Diameter | 14 cm (5.5") |
| Code | FJ |
| Color | Gold, Yellow |
| Pattern | Indian Basket |
| Style | Classic, Flower |