Net price
€379
Herend fine china Teapot – Herend, BABOS-PT Platinum Edge – BABOS-PT pattern.
1 pc – Teapot, large – 1.2 Liter (40 OZ) 4752-0-00 BABOS-PT – Platinum
Babos is a modern luxury pattern of the Porcelain Manufactory of Herend, designed by the artist Pálma Babos.
The BABOS-PT pattern is also available as Tea, Coffee, and Espresso Sets.
| Weight | 0,8 kg |
|---|---|
| Width | 14.5 cm (5.75"W) |
| Length | 25 cm (9.75"L) |
| Height | 15.5 cm (6"H) |
| Volume | 1.2 Liter (41 OZ) |
| Diameter | 14.5 cm (5.75") |
| Code | BABOS-PT |
| Color | Platinum |
| Pattern | BABOS |
| Style | Modern |