Net price
€119
Herend fine china Service Plate / Big Dinner Plate – Herend, Chinese Bouquet Raspberry / Apponyi Purple – AP design.
1 pc – Service / Serving Plate – diam 28.5 cm (11.25″D) 527-0-00 AP – Purple
The Serving Plate is painted on Herend Osier/Basket porcelain.
The classic Apponyi pattern is also known as the Chinese Bouquet.
Chinese Bouquet / Apponyi Purple pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso Sets, and Dinner Services.
| Weight | 0,75 kg |
|---|---|
| Width | 28.5 cm (11.25"W) |
| Length | 28.5 cm (11.25"L) |
| Height | 2.5 cm (1"H) |
| Diameter | 28.5 cm (11.25") |
| Color | Purple, Raspberry |
| Pattern | Apponyi, Chinese Bouquet |
| Code | AP |
| Style | Classic, Flower |