Net price
€69
Herend porcelain Dessert Plate – Herend, Chinese Bouquet Light Raspberry / Apponyi Light Purple – AP2 design.
1 pc – Dessert Plate, medium – diam 19 cm (7.5″D) 517-0-00 AP2 – Light Purple
Apponyi Light Purple – AP2 pattern, also known as the Chinese Bouquet design. The Apponyi pattern comes in several different colors.
Apponyi Light Purple pattern is also available in Tea, Coffee, Espresso, and Dinner Sets.
| Weight | 0,25 kg |
|---|---|
| Width | 19 cm (7.5"W) |
| Length | 19 cm (7.5"L) |
| Height | 2 cm (0.75"H) |
| Diameter | 19 cm (7.5") |
| Color | Light Pink, Light Purple, Purple, Raspberry |
| Pattern | Apponyi, Chinese Bouquet |
| Code | AP |
| Style | Classic, Flower |